Jdi na obsah Jdi na menu
 


Užovka červená

Elaphe guttata

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Elaphe guttata je druhem, se kterým většina teraristů, díky jeho nenáročnosti na péči a cenové dostupnosti, prožívá své chovatelské začátky.

Rozšíření a biotop 

Užovka červená je rozšířena od USA po severní část Mexika. Obývá sušší bory, plantáže, chátrající obydlí i zcela odlesněné oblasti. Prakticky se lze s druhem setkat v jakémkoli prostředí. Je to živočich s převážně noční aktivitou, která v jarním období přechází spíše na denní. Druh poměrně dobře šplhá, proto lze terárium vybavit mimo jiné i silnější větví.

Popis 

Tento druh hada dorůstá do délky okolo 100, maximálně 180 cm. Hlava je poměrně malá, na její horní části za očima je umístěna skvrna ve tvaru "V", hrotem směřujícím k čenichu. Zornice je kruhová, duhovka barevně splývá s barevným tónem jedince. Tlamka je vybavena drobnými zuby, jazyk je cihlově oranžový. Dolní pysk a část horního pod okem jsou bělavé či žlutavé s tmavými skvrnkami, tak, jako celá spodní část těla hada, která však může být i žlutavá až oranžová a kde se tmavé skvrny podstatně zvětšují a přecházejí do čtvercovitého tvaru. Hřbet je až po úplný konec ocasu posetý v jedné řadě červenými skvrnami, v tmavším odstínu než je samotný podklad hada. Tyto skvrny jsou ohraničené černě a podobají se rovněž nepravidelným čtvercům či šestiúhelníkům. Na bocích jsou skvrnky menší než na hřbetě, táhnou se také v jedné řadě po každé straně a jejich černé ohraničení místy chybí. Boční skvrny jsou zpravidla umístěny vždy pod mezerou mezi jednotlivými hřbetními skvrnami a mají nepravidelný, vzdáleně připomínající kulovitý tvar ve středu těla, zatímco v přední části těla a před ocasem se podobají spíše ležatým velmi úzkým obdélníkům. Spodek ocasu je od kloaky po špičku lemován dvěma úzkými podélnými pruhy černé barvy. Šupiny jsou hladké a lesklé. Zbarvení jedinců je velmi proměnlivé, většinou má však celkový červenavý nádech, odtud také český druhový název. Jsou ale známy např. šedé nebo poměrně časté albinotické formace. U albínů je černá barva kresby nahrazena bílou a proto celkový dojem při pohledu na hada nepůsobí tak kontrastně

Terárium 

V zářivkou osvětleném teráriu udržujeme teplotu okolo 28°C. Jako podklad se dobře hodí písek. Na dno terária vložíme kusy prohnuté kůry nebo duté kameny, které slouží jako úkryty. Miska s vodou by měla být takové velikosti, aby se do ní do klubka stočené zvíře vešlo.Důkladnou pozornost je nutné věnovat otvorům a mezerám v teráriu a zabezpečení vchodu nádrže. Hadi rádi cestují a mohou nadzvednout i víko nebo odsunout posuvná dvířka. Ve volné přírodě rádi prolézají nory a dutiny. Pokud se dostanou vně terária, hledají obdobné skuliny.

Potrava 

Ve volné přírodě hadi loví drobné hlodavce, ptáky či netopýry. V teráriu postačí jídelníček složený z hlodavců. Dospělé jedince krmíme větší myší nebo potkanem zhruba jedenkrát za 7-14 dnů.

Užovka červená  je nenáročným, zpravidla neagresivním druhem. Někteří jedinci mohou být plašší a choleričtější, pokud se cítí ohroženi, velmi rychle kmitají ocasem do stran, po vzoru chřestýšů, čímž vydávají drnčivý zvuk, jehož zdroj však není způsoben chřestidlem, ale podkladem, po kterém se kmitající ocas pohybuje. Mohou i kousnout. Většina jedinců je ale při manipulaci naprosto klidná. Pro své atraktivní zbarvení, nenáročnost na chov a cenovou dostupnost (mláďata lze sehnat od 350,-- Kč) je velmi častou ozdobou terárií začínajících i pokročilých teraristů.